Papier toaletowy to niezbędny produkt codziennego użytku, którego używamy niejednokrotnie bez zastanowienia. Jednak, jak wiele innych produktów, także i on może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie oraz środowisko naturalne. W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi zwraca uwagę na aspekty związane z ekologią i zdrowiem, stąd coraz popularniejsze stają się alternatywy dla tradycyjnego papieru toaletowego, takie jak papier ekologiczny czy higieniczne bidety. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, dlaczego warto zwrócić uwagę na wybór papieru toaletowego oraz jakie zagrożenia mogą z tego wynikać.
Papier toaletowy biały z czego jest robiony?
Biały papier toaletowy jest zwykle wykonany z celulozy drzewnej, która jest pozyskiwana z drewna. Proces produkcji białego papieru toaletowego polega na usunięciu ligniny, substancji, która odpowiada za kolor i twardość drewna. Lignina jest usuwana poprzez procesy chemiczne, w tym wybielanie, który usuwa kolor i pozostałości drewna, pozostawiając samą celulozę. Wybielanie papieru może być wykonywane przy użyciu różnych substancji chemicznych, takich jak chlor, tlenek chloru, ozon, tlenek azotu lub nadtlenek wodoru. Ostatecznie biały papier toaletowy jest wycinany w odpowiedni kształt i pakowany w rolki.
Wybielanie papieru przy użyciu chloru może generować niebezpieczne związki chemiczne, takie jak dioksyny, które są toksyczne dla zdrowia człowieka i środowiska. Dlatego wiele firm przeszło na bardziej ekologiczne metody wybielania, takie jak tlenek chloru bezelementowy (ECF) lub tlenek chloru elementarny (TCF), które są mniej szkodliwe dla środowiska.
Papier toaletowy zapachowy
Oprócz dodatków, które pomagają w produkcji i wybielaniu papieru, producenci papieru toaletowego często stosują również dodatki zapachowe i barwniki, które mają na celu poprawić wrażenia związane z korzystaniem z papieru toaletowego. Jednak niektóre z tych dodatków mogą powodować podrażnienia skóry lub alergie u osób nie tylko z wrażliwą skórą.
Papier toaletowy kolorowy
Kolorowy papier toaletowy, który nie uwzględnia składu barwników, może zawierać szkodliwe substancje, takie jak metale ciężkie.
Szary papier toaletowy z czego jest robiony?
Papier toaletowy szary jest zwykle wykonany z celulozy drzewnej, podobnie jak tradycyjny biały papier toaletowy. Różnica polega na tym, że w przypadku papieru szarego do produkcji wykorzystuje się surowiec wtórny, czyli makulaturę, która jest pozyskiwana z recyklingu zużytego papieru. Makulatura jest następnie oczyszczana i przetwarzana na papier toaletowy. Proces produkcji papieru szarego jest zwykle bardziej ekologiczny niż proces produkcji białego papieru toaletowego, ponieważ wymaga mniejszej ilości energii i wody.
Bisfenol A w papierze toaletowym?
- Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy papier toaletowy z recyklingu zawiera więcej bisfenolu A (BPA) niż klasyczny szary papier toaletowy wykonany z celulozy drzewnej. Wiele zależy od sposobu produkcji papieru z recyklingu i używanych surowców.
- BPA to substancja chemiczna, która może być stosowana w produkcji papieru i innych produktów, aby zwiększyć ich wytrzymałość i odporność na wilgoć. Jednak, BPA jest również związany z różnymi problemami zdrowotnymi, w tym z zaburzeniami hormonalnymi, nowotworami i innymi chorobami.
- Aby zminimalizować ryzyko narażenia na BPA, należy szukać papieru toaletowego z recyklingu, który jest certyfikowany jako wolny od BPA. Dobra jakość papieru z recyklingu powinna być również produkowana w sposób ekologiczny i nie zawierać szkodliwych chemikaliów.
Ekologiczny papier toaletowy z recyklingu czy to lepszy wybór?
Papier toaletowy z recyklingu może być dobrym wyborem dla środowiska, ponieważ z reguły wymaga mniejszej ilości energii i wody do produkcji w porównaniu do papieru wyprodukowanego z nowych włókien drzewnych. Ponadto, stosowanie papieru z recyklingu pomaga zmniejszyć ilość odpadów, co jest korzystne dla środowiska.
Jednakże, papier toaletowy z recyklingu może nie być tak miękki i delikatny dla skóry jak klasyczny, biały, bezzapachowy papier toaletowy, ponieważ zwykle zawiera mniejszą ilość miękkich i gładkich włókien. Ponadto, papier toaletowy z recyklingu może zawierać resztki farb, kleju i innych substancji chemicznych, które mogą podrażniać skórę lub wywoływać reakcje alergiczne.
- Przy produkcji papieru z recyklingu wykorzystuje się różne składniki chemiczne, które służą do usuwania zanieczyszczeń, kleju, atramentów i farb z makulatury, a także do rozpuszczenia włókien i innych surowców, z których powstaje papier toaletowy z recyklingu. Jednak, to nie oznacza, że ilość tych składników jest większa niż w przypadku produkcji papieru z nowych włókien drzewnych.
- Wiele zależy od jakości surowców, sposobu produkcji i zastosowanych technologii. Wysoka jakość surowca z recyklingu może wymagać mniejszej ilości składników chemicznych do uzyskania odpowiedniej jakości papieru. Ponadto, nowoczesne technologie produkcji papieru z recyklingu pozwalają na wykorzystanie mniej szkodliwych substancji chemicznych lub nawet całkowicie ich uniknięcie.
Dlatego warto sprawdzić certyfikaty ekologiczne, takie jak FSC lub PEFC, które gwarantują, że papier toaletowy został wyprodukowany z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska naturalnego.
Czy papier toaletowy może być niebezpieczny dla zdrowia ?
Jak mogliście przeczytać wyżej, nie ma doskonałego wyboru. W każdym razie, bezpieczeństwo i zdrowie powinny być naszym priorytetem. Dlatego warto zawsze czytać etykiety produktów, choć niestety producenci papieru toaletowego są niezwykle powściągliwi w tej kwestii. Warto pamiętać, aby wybierać papier toaletowy, który nie jest bielony chlorem, nie zawiera komponentów zapachowych i barwników które są podejrzane o szkodliwość. Wybierać papier toaletowy jeśli to możliwe certyfikatem jakości i ekologiczności.
Jestem przykładem na to, że papier toaletowy zapachowy podrażnia okolice intymne i tym samym uczula. Nie będę jednak wchodzić w szczegóły, zanim zidentyfikowałam przyczynę moich dolegliwości obwiniałam bieliznę, chociaż mam tylko bawełnianą, jak również kosmetyki, które kupuję tylko z certyfikatem ecocertem.