Pojemniki na żywność

Dobrze zorganizowana kuchnia to połowa sukcesu w sprawnym gotowaniu i efektywnym życiu codziennym. Uporządkowane szafki nie tylko ułatwiają gotowanie, ale także szybkie i sprawne poruszanie się po kuchni. Mało kto lubi gotować w nieporządku. Dbałość o żywność w szafkach kuchennych to także gwarancja ochrony przed niespodziewanymi lokatorami, którzy swoją obecnością mogą bardzo uprzykrzyć życie.

 • mole spożywcze
 • rybiki cukrowe
 • muszki owocówki
 • żywiak chlebowiec

Szkodniki domowe, których widok w szafce kuchennej przyprawia o ból głowy. Szczególnie kłopotliwy do pozbycia się z kuchni i domowej biblioteki jest żywiak chlebowiec. Wyjątkowo wyrachowany i trudny przeciwnik, dla którego plastikowe pojemniki na żywność nie stanowią żadnej przeszkody. Ten mały robaczek wielkości ziarna sezamu potrafi przegryźć silikonową/gumową opaskę zwiększającą szczelność pojemnika. Istnieje jednak kilka sposobów na wyeliminowanie tego nieproszonego lokatora z naszej kuchni. Żywiak chlebowiec jest sprytny, ale przy naszej determinacji możemy się go pozbyć raz na zawsze. Poznaj skuteczne sposoby pozbycia się żywiaka chlebowca z domu.

Kluczem do zachowania bezpieczeństwa żywności w kuchennych szafkach jest ich rozsądne przechowywanie. Szkodniki, które żerują na produktach sypkich, bardzo często trafiają do naszej kuchni ze sklepowej półki. Warto więc zainwestować w dobrej jakości szczelne pojemniki na żywność, aby uchronić się przed niespodziewanym i przymusowym sprzątaniem kuchni oraz wyrzucaniem zarażonej robactwem żywności.

Jakie pojemniki na żywność?

Bezpieczne, szczelne i trwałe! Wyróżniamy pojemniki wykonane z:

 • szkła
 • ceramiki
 • tworzywa sztucznego (PP, HDPE, Tritan)
 • stali szlachetnej

Wybierając pojemnik do przechowywania żywności, musimy szczególnie uważać, aby sięgać po te, które są przeznaczone do kontaktu z żywnością. Nie ma tu miejsca na kompromisy, a kierowanie się ładnym wyglądem może być zgubne. Pojemniki, które nie są przeznaczone do kontaktu z żywnością, nie muszą być poddawane rygorystycznym badaniom na migrację pierwszorzędowych amin aromatycznych i wielu innym normom. Pojemniki dekoracyjne są wykonane z gorszej jakości tworzywa sztucznego, co oznacza, że są mniej wytrzymałe na upadki, łatwiej się kruszą, a w kontakcie z tłustymi potrawami uwalniają niebezpieczne związki, które również mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Ponadto pojemniki na żywność mają starannie zaprojektowane pokrywy, często wzmocnione gumowymi lub silikonowymi opaskami, które zapobiegają migracji robaków.

Bezpieczne pojemniki na żywność plastikowe

Pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego na żywność zarówno na pokrywce i denku pojemnik ma wygrawerowany rozpoznawalny na całym świecie symbol (nie ulega modyfikacjom) kieliszka i widelca. Jego obecność gwarantuje nam, że pojemnik jest bezpieczny do przechowywania w nim żywności. Talerzyki i miseczki plastikowe również mające ten symbol zapewniają nas o bezpiecznym serwowaniu i spożywaniu z nich potraw.

Symbol zmywarki umożliwia mycie pojemników w zmywarce do naczyń bez negatywnego wpływu na trwałość produktu. Należy jednak szczególnie uważnie zapoznać się z wytycznymi producenta, które mogą wskazywać, w jaki sposób należy je myć:

 • konkretna półka w zmywarce
 • właściwym programie mycia
 • oraz maksymalna wysokość temperatury

Brak symbolu zmywarki oznacza, że produkt należy myć ręcznie. Nie zaleca się ignorowania braku tego symbolu. Wysokie temperatury, tryb mycia w zmywarkach do naczyń oraz silne środki chemiczne mogą uszkodzić strukturę pojemnika, a tym samym stanowić realne zagrożenie dla trwałości i bezpieczeństwa przechowywanej w nim żywności. Mimo że są one wykonane z PP lub HDPE i większość producentów dopuszcza mycie w zmywarkach. Jednak każdy producent ma prawo do narzucenia określonej formy pielęgnacji swoich pojemników i zaleca się jej przestrzeganie.

Warto wiedzieć! Mycie plastikowych pojemników, talerzy i misek dla dzieci w wyższych temperaturach może powodować wytrącanie się mikroplastiku. Aby go usunąć, zaleca się końcowe płukanie plastikowych akcesoriów w letniej lub najlepiej zimnej wodzie.

Kolejnym oznaczeniem, które powinno znaleźć się na każdym plastikowym pojemniku, jest symbol tworzywa, z którego pojemniki zostały wykonane. Pojemniki na żywność powinny być oznaczone ze szczególną starannością. Tak, abyśmy nie mieli wątpliwości, czy trzymamy w rękach bezpieczny produkt. W przypadku pojemników kuchennych interesują nas tylko symbole oznaczające.

 • PP (w trójkącie 5) – polipropylen jeden z dwóch tworzyw uznawanych za bezpiecznych dla naszego zdrowia.
 • HDPE (w trójkącie 2) – polieten lub polietylen o wysokiej gęstości. Obecnie uznany jako najbezpieczniejszy dla naszego zdrowia.

Symbol mikrofalówki – pozwala nam na podgrzewanie potrawy w danym pojemniku. Niejednokrotnie obok symbolu widnieje także maksymalna temperatura użytkowa dla tworzywa.

Symbol piekarnika – pozwala na wykorzystanie konkretnego tworzywa do pieczenia w piekarniku. Zasadniczo symbol ten widnieje jedynie na rękawach foliowych do pieczenia.

Symbol śnieżynka – pozwala na wykorzystanie pojemnika do przechowywania żywności zarówno w lodówce jak i zamrażalniku. Tutaj również z boku powinna być podana maksymalna ujemna temperatura.

pojemnik na żywność
Na przykładzie miski ikea kalas chciałam wskazać symbole, które są obowiązkowe na akcesoriach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, w tym na pojemnikach do przechowywania żywności. Kieliszek i widelec, PP typ tworzywa, symbol zmywarki – możliwość mycia w zmywarce. symbol mikrofalówki w której miseczkę można podgrzewać wraz z posiłkiem. Brak śnieżynki sygnalizuje, że nie nadaje się do zamrażarki.

Pojemniki szklane na żywność z pokrywką

Za najbezpieczniejsze w kontakcie z żywnością uważa się pojemniki ceramiczne i szklane. Chociaż te pierwsze dopiero teraz zdobywają sławę i niestety są też najdroższe. Szklane pojemniki doskonale nadają się nie tylko do przechowywania sypkich produktów w kuchennej szafce, ale także jako lunchboxy, do przechowywania żywności w lodówce, a co więcej, niektóre z nich także w zamrażarce. Szkło nie wchodzi w reakcję z żywnością. Niestety, ich wadą jest wyższa cena niż w przypadku pojemników plastikowych oraz szkło jest też podatne na stłuczenia. Wybierając szklane pojemniki, należy wybierać te z symbolem kieliszka i widelca. Jeśli chcemy używać ich do przechowywania w zamrażarce, obowiązkowym symbolem jest również symbol płatka śniegu. Bardzo często pojemniki szklane mają symbol piekarnika i mikrofalówki, co jest bardzo wygodne, zwłaszcza dla osób, które przechowują posiłek wymagający odgrzania. Należy pamiętać, że pokrywki plastikowe i silikonowe nie są przeznaczone do stosowania w wysokich temperaturach.

Pojemniki metalowe oraz hermetyczne na żywność

Pojemniki ze stali nierdzewnej są również doskonałym wyborem do przechowywania produktów sypkich. Nie są one tak popularne jak szklane czy plastikowe. Ale nie są też nieosiągalne dla osób zainteresowanych. Pojemniki ze stali nierdzewnej bardzo dobrze trzymają ciepło i są również wykorzystywane jako pojemniki na żywność utrzymujący ciepło. Warto się nimi zainteresować zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na ciepłych posiłkach w pracy, gdzie nie mamy dostępu do mikrofalówki.

Pojemniki próżniowe wykonane są z reguły ze szkła lub tworzywa sztucznego (tritanu). Zaletą tych pojemników jest bezsporne przedłużenie trwałości przechowywanej w nich żywności: owoców, warzyw, pieczywa, soków, potraw oraz produktów sypkich. Pozbawienie pojemnika tlenu ogranicza utlenianie się związków organicznych i tym samym spowalnia proces psucia. Hermetyczne pojemniki najlepiej wybierać z pompką elektryczną gdyż ręczne pompowanie w zależności od pojemności może trochę obniżać zapał do ich korzystania w kuchni.

Porządek w kuchennych szafkach

Wybór odpowiednich pojemników do przechowywania żywności pozwoli nam utrzymać porządek zarówno w szafkach, jak i na blacie kuchennym. Kwadratowe lub prostokątne pojemniki mają zazwyczaj najlepszy kształt do zastosowania w szafce. Stabilna silikonowa lub plastikowa pokrywka ze specjalnymi wgłębieniami zapewnia im stabilność na półce. Ponadto kwadratowe pojemniki na żywność pozwalają maksymalnie wykorzystać miejsce w szafce lub szufladzie. Okrągłe pojemniki są równie popularne i bardzo stylowe, ale zazwyczaj wybierane są do dużych kuchni.

Kiedy należy wymienić pojemnik na żywność

Szklany stłuczony pojemnik na żywność nie pozostawia wątpliwości kiedy należy się z nim definitywnie pożegnać. Ale co z plastikowymi pojemnikami na żywność?

 • Matowienie (nie mylić z odbarwieniem po kurkumie) plastiku może sugerować, że trwałość i gęstość tworzywa ulega rozpadowi. I lepiej taki pojemnik przeznaczyć na przechowywanie kredek, bibelotów dziecięcych niż żywności.
 • Pękniecie nie dyskwalifikuje pojemnika przed dalszym użytkowaniem, ale jeśli stało się to w nieadekwatnym stopniu upadku to również powinniśmy brać pod uwagę, że plastik po upływie lat może tracić na swojej pierwotnej jakości i bezpieczeństwie.

Aby zapewnić długą żywotność pojemników, należy wiedzieć, jak przechowywać pojemniki na żywność.

 • Puste lub napełnione pojemniki na żywność należy przechowywać wyłącznie w szafce kuchennej. Nie wystawiaj pojemników na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ani źródeł ciepła, które obniżają trwałość zwłaszcza plastiku. Wysokie temperatury nie są również korzystne dla przechowywanych produktów, takich jak zboża i mąka. Odpowiednia temperatura dla nich wynosi od 13 do 18 stopni Celsjusza.

 • Niewiele osób zwraca uwagę na właściwe użytkowanie dzbanka filtrującego wodę. Powinny być bezwzględnie chronione przed światłem słonecznym, a także z dala od źródła ciepła (kuchenka gazowa/elektryczna). Najlepiej jest trzymać dzbanek w lodówce i dbać o to, aby poziom wody przez cały czas przykrywał filtr. W przeciwnym razie filtr traci swoją żywotność, a wyższe temperatury sprzyjają namnażaniu się w nim niebezpiecznych mikroorganizmów. Kupując dzbanek filtrujący kup szklany!

Pojemniki na żywność zero waste

Ceny pojemników do przechowywania żywności mogą przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza jeśli ktoś chce podejść do tematu ambitnie i wybrać te najlepsze z możliwych. Nie każdy, kogo znam, może sobie pozwolić na zestaw pojemników za kilkadziesiąt złotych za sztukę. Jak więc poradzić sobie w kuchni, aby uchronić się przed nieproszonymi lokatorami w kuchennej szafce?

Najłatwiejszym sposobem i który ja preferuję jest użycie słoików po skonsumowanych przetworach. Aby przyspieszyć proces porządkowania kuchennej szafki, wystarczy kupić duże, litrowe słoiki na przetwory. Ich cena jest bardzo atrakcyjna i powinna zadowolić każdego. Mój ulubiony komercyjny pasztet w słoiku po zjedzeniu go słoik zyskuje w mojej kuchni inną rolę – do przechowywania przypraw. Dlatego dobrym pomysłem jest przesypywanie wiórków kokosowych, płatków owsianych, czekolady i innych smakołyków do słoików po ich zakupie. Aby zminimalizować ryzyko zagnieżdżenia się w kuchni moli spożywczych lub innych owadów.

Możesz również polubić

Jeden komentarz

 1. Asia

  Staram się żyć bardziej eko. Nie zawsze wychodzi, ale małe kroki też się liczą. Co do pojemników to korzystam z tych które mam, a jak czegoś brakuje to korzystam ze słoików.

Dodaj komentarz