Listopad to miesiąc wyjątkowy pod wieloma względami, w którym nostalgia przeplata się z aromatycznymi smakami. Rogale z białym makiem, dzięki talentowi Veganomaniaka, od końca października do połowy listopada dostępne są również w jego cukierni.
W zeszłym roku próbowaliśmy bułeczek z jagodami popularnych jagodzianek od Veganomaniaka – była to absolutna rozkosz! Zaś w tym roku chciałam spróbować wegańskiego rogala z nieprzyzwoitą ilością nadzienia z białego maku i bakalii.
- Chociaż nie jestem weganką, lubię odwiedzać cukiernie i restauracje, które oferują dania wegańskie. O mojej ostatniej wizycie w krakowskim Veganic możecie przeczytać tutaj. Czekoladowy tofurnik z wiśniami zachwycił nie tylko mnie, ale również współtowarzyszki.
Pod Pracownią Ciast i Tortów wegańskich przy ul. Podwisłocze 2a zjawiliśmy się o 12 (otwarte jest o 12), a kolejka liczyła kilkanaście osób już na chodniku. Wszyscy wychodzili z pudełkami ciast i rogalików. Niebywały widok stojących ludzi oczekujących na zakup pysznych ciast i deserów wegańskich.
Nie mam zdjęć wnętrza lokalu, ale jest ono przestronne, choć niewielkie. 4 stoliki, przy których można usiąść, a także napić się kawy lub herbaty. Uwagę przykuwają liczne kwiaty zwisające z mebli lub stojące na komodzie. Jest nowocześnie, artystycznie i przytulnie.
Jeśli mówimy o witrynie chłodniczej i dostępnych ciastach, to powiem jedynie, że wypieki, które można kupić robią ogromne wrażenie podejrzewam, że również w smaku są pyszne. Ale na ich degustację jeszcze przyjdzie czas. Dziś na tapet biorę rogal z białym makiem i bakaliami.
Rzeszów Veganomaniak rogal z białym makiem smak i moja opinia
To jest moje pierwsze spotkanie z wegańskimi rogalem zawierającym biały mak i bakalie, ale mogę śmiało powiedzieć, że chciałbym to jeszcze raz powtórzyć. Pękaty wegański rogal drożdżowy (półfrancuski), wypełniony hojnie makowym nadzieniem polany lukrem o subtelnym smaku i oprószony liofilizowaną maliną. Dla mnie amatora w degustacji rogali z białym makiem była to swoista uczta dla podniebienia! Na zdjęciu rogal może nie wydawać się imponujących rozmiarów, ale to takie ujęcie bowiem waży sobie każdy z nich prawie 240 dag. Rogal kosztuje 16 złotych ponadto 1 kosztuje tekturowe opakowanie.
.
To uczciwa cena za tak sycący bardzo smaczny rogal – jestem nim oczarowana i myślę, że nie tylko ja, ale mnóstwo Rzeszowiaków potrafi podporządkować sobie dzień (a w przypadku rogali niedzielę) pod wypieki, które akurat danego dnia oferuje Veganomaniak w swojej pracowni.
Rogale świętomarcińskie gdzie kupić?
Ciekawostka dla smakoszy: Skoro mamy listopad i mowa o rogalach z białym makiem, warto wspomnieć, że prawdziwe rogale świętomarcińskie, inaczej zwane rogalami Św Marcina, to znak rozpoznawczy Poznania i kilku innych wielkopolskich miast. Tradycja ich wypieku sięga 1891 roku i jest kontynuowana do dziś. Rogal wypiekany jest nie tylko 11 listopada – w dniu Świętego Marcina. W Wielkopolsce właściwie przez cały rok jednakże jego popularność zdecydowanie mocno wzrasta w całej Polsce akurat 11 listopada. Aby jednak cieszyć się oryginalnym rogalem wypiekanym według poznańskiej receptury, należy zacząć od…
19 listopada 2008 roku był doniosłym dniem w bogatej historii kulinarnej Poznania, kiedy to ukochany rogal świętomarciński, wypiekany tradycyjnymi metodami, z dumą zdobył upragnione Oznaczenie Geograficzne Unii Europejskiej. Tego pamiętnego dnia weszły w życie unijne przepisy, które nadały temu przysmakowi wyjątkowy certyfikat „Produktu o Chronionej Nazwie Pochodzenia w Unii Europejskiej”. W rezultacie rogal ten znalazł się na prestiżowej liście regionalnych specjałów, który powstał z lokalnych składników, zgodnie z tradycyjną recepturą.
- Podsumowując, oznacza to, że poza wyznaczonym obszarem geograficznym nazwa „rogal świętomarciński” nie może być używana. Ci, którzy chcą zasmakować prawdziwych rogali świętomarcińskich, muszą szukać ich w cukierniach, które zdobyły przywilej produkcji tych wykwintnych wypieków i z dumą prezentują swój symboliczny certyfikat. Zobacz tutaj, które cukiernie mogą pochwalić się certyfikatem wypieku rogala świętomarcińskiego na 2023 rok
Dla zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o rogalach świętomarcińskich ich zatwierdzonego składu, produkcji, wymiarów zarówno pod względem wielkości w cm oraz wagi odsyłam do strony tutaj. Wspomnę jeszcze jako ciekawostkę i zachętę, aby poczytać o popularnym rogalu, że w oryginalnych rogalach świętomarcińskich do masy makowej nie można dodawać świeżych jajek, tylko masę jajeczną. A ciasta drożdżowego nie wolno wałkować z masłem, tylko z margaryną. Ma to na celu zachowanie oryginalności i tradycji regionu.
- Ciekawostka! Rozmiar rogala świętomarcińskiego został zaktualizowany na nowo w 2013 roku. Zawarte na rządowej witrynie informacje będą nie lada gratką dla miłośników poznańskich rogali, ale także oscypków, andrutów kaliskich, podkarpackiego miodu spadziowego, chleba prądnickiego i wielu, wielu innych oryginalnych regionalnych przysmaków chronionych prawem. Warto polubić się z Gov.pl – Serwis Rzeczypospolitej Polskiej.